intranet
cz en

Tiskové zprávy

obrázek -

Myslivci a rybáři žádají návrat ke krutým středověkým metodám

Tisková zpráva reagující na žádost myslivců a rybářů regulovat vydry a bobry pomocí "smrtících pastí".

obrázek -

Svatý Martin přiveze „syslí“ víno i z nové vinařské obce

Známkou Sysli na vinici se pyšní další moravská vinařská obec. Tentokrát je to obec Miroslav v Jihomoravském kraji, kde se syslům dlouho dařilo na sportovním letišti. Vinaři AGRODRUŽSTVA Miroslav, kteří vyrábí víno pod značkou VÍNO PERK, vytváří ve svých vinicích vhodné podmínky, díky kterým se sysli začali šířit z letiště i do okolních vinic a sadů, které obklopují obec. Vzhledem k tomu, že vinice splňují podmínky hospodaření přátelského k syslům, získalo pro svoje vína v tomto roce zlatou známku „Sysli na vinici“. Nákupem takto oceněného vína mohou lidé podpořit vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým syslům dobré životní prostředí.

obrázek -

Černý říjen pro vydry

Říjen 2018 bude zapsán černě do statistik odborníků, kteří sledují vydry. V tomto měsíci nalezli na silnicích celkem sedmnáct uhynulých vyder. Ukazuje se, že právě doprava je pro přežívání vyder zásadní faktor.

obrázek -

Čtrnáct sokolích mláďat v elektrárnách ČEZ

Sokolím párům se letos na výškových stavbách Skupiny ČEZ daří. Na severu Čech se vylíhlo celkem 10 mláďat ohroženého sokola stěhovavého a další 4 ve středních Čechách.

obrázek -

Dva sokolí kluci a jedna holka v Teplárně Trmice

První letošní kroužkovací misi „elektrárensko-teplárenských“ mláďat sokola stěhovavého na výškových stavbách Skupiny ČEZ má na severu Čech za sebou ornitolog Václav Beran

obrázek -

„Šumavskou“ populaci rysů společně sledují tři státy

TZ: Tři státy se spojily a podepsaly dohodu o dlouhodobé spolupráci na monitoringu rysa ostrovida, jehož největší českou populaci hostí Šumava a okolí..

obrázek -

K ochraně rysa ostrovida se spojí 12 organizací z 6 zemí

Tisková zpráva, Praha 18. srpna 2017: K ochraně 3 evropských populací rysa ostrovida se spojí 12 organizací z 6 zemí. Projekt 3Lynx se rozjíždí.

obrázek -

Další sokolí potěr v rámci Skupiny ČEZ

Sokolího bratrance či sestřenici má v Elektrárně Počerady nedávno mediálně sledovaný ledvický junior. V úterý 14. června to osobně zjistil Václav Beran. K budce na ochozu komína ve výšce 163 metry vylezl jednak proto, aby zjistil, jak na tom vlastně sokolí pár s mladými letos je a také, aby zde umístil jednu z fotopastí.

obrázek -

Okroužkovaný sokol číslo jedna je z Elektrárny Ledvice

Vůbec prvním okroužkovaným sokolím mládětem na elektrárenském komínu Skupiny ČEZ, je to ledvické. Za poletování rozčilených rodičů kolem komína se ho podařilo ornitologovi Václavu Beranovi okroužkovat v pondělí 15. května. Zároveň k sokolí budce umístil jednu z fotopastí, na které získali ornitologové z ALKA Wildlife, o. p. s., finanční grant od Nadace ČEZ.

obrázek -

Jako první vyvedl sokolíky pár v Teplárně Trmice

První letošní prokazatelný úspěch co se záchovného programu ohrožených druhů týče, si může do kolonky „sokol stěhovavý“ zapsat Skupina ČEZ. Sokolí budka na ochozu komína Teplárny Trmice je totiž dočasným domovem, krom dospělého páru, dvou jeho mláďat. V současné době je u ní umístěna fotopast, od níž si ornitolog Václav Beran slibuje, že zachytí nejen oba sokolíky, ale i samici, která je kroužkovaná.

obrázek -

Střílení vyder v Dolním Rakousku šokovalo okolní státy

Povolením k odstřelu 40 vyder dolnorakouská vláda šokovala okolní evropské státy. Proti jsou ekologické organizace z Rakouska, Německa, České republiky, Slovinska či Itálie

obrázek -

Elektrárna Počerady se stala rodištěm už devíti sokolích mláďat

Velice živo je v těchto dnech ve vzdušném prostoru nad Elektrárnou Počerady Skupiny ČEZ. Kromě všudypřítomných holubů, drobných opeřenců (hlavně vrabců) a několika strak zde v tomto týdnu Václav Beran zachytil svým dalekohledem i velkou samici krahujce sedící na ochozu jednoho z komínů a dva páry poštolek. Vrátil se už i sokol stěhovavý.

obrázek -

Dobří sokoli se vracejí, první tokání nad elektrárnami

Do předjarního úklidu sokolích budek se pustili elektrárenští hasiči. Většina „letních bytů“ sokolů stěhovavých, který si za své hnízdiště vybrali některý komín či chladicí věž v severočeských elektrárnách Skupiny ČEZ, je tak pro ně už připravena. Například v pondělí 20. února proběhly kontroly a vyčištění budek v elektrárnách Tušimice a Prunéřov.

obrázek -

Zima umožnila spočítat vydry v Orlických horách

Letošní zima se sněhovou nadílkou a tuhými mrazy umožnila odborníkům spočítat, kolik vyder žije v Orlických horách. Šest dospělých zvířat a dvě mláďata je výsledek, který ukazuje, že populace vyder v CHKO Orlické hory je stabilní a počet odpovídá úživnosti prostředí.

obrázek -

Ministr Brabec: Trávení zvířat je nelidské a trestné

MŽP ve spolupráci s Policií ČR, ČIŽP a nevládními organizacemi do konce letošního roku vypracuje Národní strategii pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů zaměřenou především na otravy živočichů. Trávení a další způsoby nelegálního zabíjení zvířat představují celosvětový problém, který se významně týká i ČR. Lidé, kteří se jej dopouštějí, nejen překračují zákony a předpisy v oblasti ochrany přírody, ale způsobují i obecné ohrožení, které je kvalifikováno jako trestný čin. Ministr Brabec to konstatoval v Telči na tiskové konferenci k tomuto žhavému tématu obecné ochrany přírody.

Důkaz o rozmnožování rysů v Novohradských horách

Fotopast, kterou vědci nainstalovali na české straně Novohradských hor, zachytila rysí kočku Jiskru se dvěma koťaty. Tato unikátní fotografie, získaná organizací ALKA Wildlife v rámci dlouhodobého monitoringu rysa ostrovida, je prvním důkazem o rozmnožování rysa v českých Novohradských horách.

obrázek -

Sysli na vinici se šíří. Známku získali i vinaři z Hnanic

Čtyři vinařství z Hnanic dnes budou oceněna zlatou známkou Sysli na vinici. Tu získávají vinaři za to, že na svých vinicích vytváří vhodné prostředí pro sysla obecného. Osud tohoto dnes kriticky ohroženého druhu závisí právě na způsobu hospodaření na vinicích. Nákupem vína se zlatou známku „Sysli na vinici“ mohou lidé podpořit vinaře, kteří syslům pomáhají.

obrázek -

Chráněná vydra zastřelena u Oleksovic

U obce Oleksovice na Znojemsku byla nalezena uhynulá vydra říční. Při následné pitvě bylo zjištěno, že zvíře uhynulo na následky postřelení v kombinaci se srážkou automobilem.

obrázek -

Česko-bavorsko-rakouská rysí populace čítá 60-80 jedinců

Moderní technologie, jako jsou sledování pomocí GPS obojků a tzv. fotopastí, umožňují v současnosti provedení mnohem přesnějšího odhadu velikosti česko-bavorsko-rakouské rysí populace.

obrázek -

Hledá se plch velký

tisková zpráva - V loňském a letošním roce probíhá mapování výskytu plcha velkého v České republice.

obrázek -

14 vinařů získalo od MŽP a Alka Wildlife známku „Sysli na vinici“

Velké Pavlovice, 24. 6. 2016 – Čeští i moravští vinaři mají ode dneška nové, naprosto jedinečné ocenění. Je jím speciální zlatá známka s vyobrazeným syslem.

obrázek -

Na silnicích umírá stále více chráněných vyder

Silniční doprava stále více ohrožuje chráněné vydry říční. Ročně je nalezeno kolem padesáti takto uhynulých zvířat a jejich počet stále stoupá. Na vině je zejména rostoucí intenzita dopravy a nevhodné stavební řešení dopravních komunikací, které neumožňuje vydrám jejich bezpečné překonání. Nová mapová aplikace www.vydrynasilnici.cz má pomoci při řešení tohoto problému.