intranet
cz en

Okroužkovaný sokol číslo jedna je z Elektrárny Ledvice

obrázek

Cesta za sokolím mládětem na ochoz komína Elektrárny Ledvice. (Foto Ota Schnepp)

Tisková zpráva Skupina ČEZ

Ledvice, 16.5.2017 - Vůbec prvním okroužkovaným sokolím mládětem na elektrárenském komínu Skupiny ČEZ, je to ledvické. Za poletování rozčilených rodičů kolem komína se ho podařilo ornitologovi Václavu Beranovi okroužkovat v pondělí 15. května. Zároveň k sokolí budce umístil jednu z fotopastí, na které získali ornitologové z ALKA Wildlife, o. p. s., finanční grant od Nadace ČEZ.


obrázek

sokolí junior ještě bez kroužků (foto V. Beran)

Mládě je pěkné a má se k světu. Může mu být tak pětadvacet dní. Podle stavby těla, je malé a má slabší nohy, to bude samec. Víc jich v budce není a žádné stopy po zbytcích dalších vajec. Nebývá přitom zvykem, že by samice snesla jen jedno. Vždy bývají nejméně dvě. Ostatně vloni vyvedli ledvičtí sokoli tři mladé,“ poznamenal ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor zoologické sbírky Muzea města Ústí nad Labem a spolupracovník ALKA Wildlife, o. p. s.


obrázek

Ještě tomu nevěří, ale už je okroužkován (foto V. Beran)

Z budky si přitom snesl zbytky jednoho z rozcupovaných holubů. Na zachovalém křídle měl totiž zbytky narůžovělé barvy. „Musím zjistit, co to je. Takhle totiž vypadá jeden jed. Bohužel někteří lidé jím natírají schválně peří holubů a čekají, že budou pozřeni dravci, speciálně právě sokoly. Pár z komína vypadá naštěstí zdravě a stejně tak i jeho potomek,“ konstatoval ornitolog. Vzhledem k tomu, že sokol stěhovavý je ohroženým a tudíž chráněným druhem, je pochopitelné, že by se jednalo o porušení zákona, které by mohlo být i trestným činem. „Pokud to je jed, stejně ale nezjistíme, jak a kde se na křídla holuba dostal, neboť kroužek na noze neměl.“


obrázek

první procházka s kroužkem (foto V. Beran)

Ohledně Elektrárny Prunéřov si jen povzdechl: „Zase nám hnízdění sokolů překazil raroh velký. Stejně jako vloni okupovala samice raroha budku na komínu prunéřovské dvojky. Proč, nikdo neví. Budka na komínu sousední jedničky, se přitom sokolům nezamlouvá a letos v ní hnízdí poštolky. Takže buď to sokoli zkusí nyní po odletu raroha znova, nebo opět půjde o neúspěšné zahnízdění.“ V Elektrárně Počerady zatím pravděpodobně samice stále sedí na blíže neurčeném počtu vajec. Stejně tak je tomu i v případě středočeské Elektrárny Mělník. Tam by ovšem podle Václava Berana měla samice sedět na čtyřech vejcích! „Navíc podle fotek jsou v budce ještě další dvě vejce. O jaký jde unikát, ovšem poznáme, až sokolí pár i mladí odletí. Případně během jejich kroužkování,“ uzavřel ornitolog.

obrázek - junior ještě bez kroužku
junior ještě bez kroužku
foto: Václav Beran
54649 B
obrázek - již okroužkován
již okroužkován
foto: Václav Beran
51772 B
obrázek - procházka s kroužky
procházka s kroužky
foto: ALKA Wildlife
31215 B
obrázek - výstup k budce
výstup k budce
foto: Ota Schnepp
38876 B
obrázek - kroužky
kroužky
foto: Ota Schnepp
28990 B
obrázek - Fotopast
Fotopast
foto: Ota Schnepp
47359 B

zpět