intranet
cz en

Trávení na Dyji

obrázek

autor: L.Skořepa

Tentokrát udeřil karbofuran u řeky Dyje. V klidném údolí řeky Dyje pod Dačicemi, kde jen velmi vzácně můžete zahlédnout jednoho z našich vzácných dravců orla mořského, se někomu podařilo jednoho jedince otrávit karbofuranem. Na prstech ruky mohu spočítat, kolikrát do roka tohoto dravce v tomto koutě republiky uvidím. A když ho u nás uvidím, mám příjemný pocit, že je možné v naší kulturní krajině vidět takového majestátního dravce, že je možné uprostřed Evropy vytvořit prostředí, kde zároveň žijí a hospodaří lidé a zároveň existuje prostředí vhodné pro řadu druhů rostlin i živočichů, i těch kteří jsou náročnější na své prostředí. Bohužel jsou mezi námi lidé, kteří jednak nestrpí ve svém okolí žádné dravce či šelmy, které by mohly i jen zanedbatelně zasáhnout do jeho majetkových práv a lidé, kteří jsou schopni pro usmrcení těchto tvorů použít i velmi brutální metody, jako je otrava jedem.

U řeky Dyje v chatové oblasti po proudu od Dačic (v úseku mezi obcemi Hradišťko a Vnorovice) nalezla jedna z chatařek v minulém týdnu 6-ti-kilovou samici orla mořského. Případu se ujal odbor životního prostředí Městského úřadu Dačice, pitva ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě prokázala otravu karbofuranem. Následně byl na místě nalezen ještě jeden jedinec norka amerického. V současnosti je případ předán policii.

Karbofuran je insekticidní přípravek, který se v zemědělství používal k postřiku rostlin, na ochranu před hmyzem. Tato látka je však vysoce jedovatá i pro obratlovce včetně ptáků, savců i člověka. Pro otravu stačí velmi malé množství této látky a je toxický nejen po pozření, ale také po vdechnutí nebo potřísnění kůže. Karbofuran je nervový jed, jeho působením dojde ochrnutí dýchacího svalstva a udušení. Vzhledem k místu a zasaženým druhům živočichů byly travičem jako návnady použity nejpravděpodobněji ryby.

Na závěr chceme poprosit, pokud někdo viděl něco podezřelého, aby to nahlásil na Policii ČR nebo na odbor životního prostředí Městského úřadu Dačice.

zpět