intranet
cz en

Jak je to s rysy v Novohradských horách?

obrázek

V Novohradských horách žije rysice Jiskra, právě se stará o koťata.

V některých oblastech, kde dlouhodobě probíhá monitoring rysa ostrovida pomocí fotopastí, monitorovaní jedinci nevratně předčasně "mizí". Nejlépe je to vidět na datech z Novohradských hor, kde fotomonitoring probíhá od jara 2013. Toto území se zdá být vhodné pro trvalé osídlení rysy, s kapacitou zhruba čtyř dospělých zvířat. Většinou se jedinci v této oblasti pohybují na české i na rakouské straně Novohradských hor, ve Freiwaldu. Prostředí Novohradských hor je z pohledu rysa ostrovida velice vhodné: je to území s vysokou lesnatostí, malou hustotou lidských sídel, bohaté na skály, rokle a sutiny. To potvrzuje i letošní doklad o rozmnožování rysů v této oblasti: zdokumentována byla kočka Jiskra s koťaty.


obrázek

rys Igor již v Novohradských horách není

Přesto se stalo, že po dobu 13 měsíců, téměř chybí záznamy. V období od srpna 2014 do září 2015 pochází pouhé dvě rysí fotografie, dvakrát zde z Rakouska zavítal rys Igor. Pak „zmizel“, stejně jako ostatní tři jedinci, kteří zde byli do léta 2014 sledováni. V průběhu zimy 2014/2015 probíhal intenzivní monitoring pobytových znaků na sněhu. Prošlo se přes 260 km stopovacích tratí, nebyla nalezena jediná stopa rysa ostrovida. Po této roční pauze, kdy původní jedinci - Bond, Igor, NN03, NN18, zmizeli, toto území osídlila úplně nová zvířata: rysi Luděk, Jiskra, Jan a Norah. Jestli je taková výměna přirozená, co je její příčinou – o tom právě probíhá diskuse na Facebooku. Můžete se připojit.

Rysí příběhy vychází s grantovou podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.

Projekt probíhá ve spolupráci s Beleco z. s.

obrázek - graf záznamů
graf záznamů
foto: ALKA Wildlife
13205 B
obrázek - Igor
Igor
foto: ALKA Wildlife
45040 B
obrázek - Bond
Bond
foto: ALKA Wildlife
36996 B
obrázek - NN03
NN03
foto: ALKA Wildlife
233067 B
obrázek - NN18
NN18
foto: ALKA Wildlife
279074 B
obrázek - Luděk
Luděk
foto: ALKA Wildlife
41177 B
obrázek - Jan
Jan
foto: ALKA Wildlife
49330 B
obrázek - Jiskra
Jiskra
foto: ALKA Wildlife
35083 B
obrázek - Norah
Norah
foto: ALKA Wildlife
17957 B

zpět