intranet
cz en

Fotopast přinesla důkaz o rozmnožování rysů v Českém lese

obrázek

Rysice Tanja nese své dvoutýdenní kotě (© Trans-Lynx-Project)

Fotopast, kterou kolegové nainstalovali na bavorské straně Českého lesa, zachytila rysí samici Tanju, jak nese své kotě po lesní cestě. Tato unikátní fotografie, získaná v rámci česko-bavorského projektu Trans-Lynx, je prvním důkazem o rozmnožování rysa v této oblasti.
“Rysici Tanju sledujeme od července 2013. Obývá území mezi bavorskými městy Furth a Waldmünchen a českým Postřekovem. Svůj domovský okrsek sdílí se samcem Tarekem. Tanja i Tarek jsou oba česko-bavorští rysové, zachytili jsme je na obou stranách hranice” říká Sybille Wölfl z projektu Trans-Lynx.

„Když jsme se od bavorských kolegů dozvěděli o tom, že samice Tanja má kotě, byli jsme nadšeni. Jen velmi vzácně se stane, že fotopast zaznamená rysici s takhle malým kotětem. Rysí kočka s malými koťaty je velmi zranitelná a tráví proto většinu času v ústraní. Skrývá se, aby koťata ochránila před predátory. Většinu času tráví kojením a své potomky opouští jen na nejnutnější dobu, aby si ulovila něco k jídlu“ doplňuje Tereza Mináriková.

Rys ostrovid (Lynx lynx) je silně ohrožený druh, chráněný podle české, německé i evropské legislativy. Přestože je tato krásná kočkovitá šelma přísně chráněna, je neustále ohrožována nelegálním lovem a fragmentací krajiny.

„Mateřská péče je u rysa velmi dlouhá – trvá zhruba 10 měsíců. Koťata se od matky učí řadu dovedností – loveckých ale i sociálních. Pokud je matka zabita, její koťata nepřežijí. Doufejme proto, že rysici Tanje se podaří udržet sebe i své kotě v bezpečí“ uzavírá Sybille Wölfl.

obrázek - Tanja
Tanja
foto: Trans_lynx_Projekt
90504 B

zpět