intranet
cz en

Sbíráme informace o tchoři stepním

obrázek

autor: V. Škorpíková

Rádi bychom Vás touto cestou požádali o spolupráci při mapování v ČR velmi vzácného tchoře stepního (Mustela eversmannii). Tento druh se u nás sice prokazatelně vyskytuje, ale jeho aktuální rozšíření, početnost populací nebo nároky na prostředí nejsou podrobně známy. Jedná se o nenápadný druh, těžko rozpoznatelný od běžnějšího tchoře tmavého (Mustela putorius). I ty nejzákladnější údaje o výskytu druhu jsou v poslední době velmi vzácné a často nelze ověřit, zda se skutečně jedná o výskyt tohoto druhu.

Chceme Vás proto všechny poprosit o spolupráci. Stejně jako nám hlásíte uhynulé vydry, kontaktujte nás, prosím, i v případech, kdy naleznete uhynulé jedince tchoře stepního nebo jej ulovíte.

Pokud máte k dispozici také jakékoliv údaje o výskytu tohoto druhu (pozorování, fotografie, staré úlovky, odchyt do pasti apod.) prosíme o jejich poskytnutí. Zajímají nás staré i současné údaje.

Pokud vlastníte materiál (např. kůže) který by mohl pocházet z tchoře stepního, prosíme o zapůjčení k prohlédnutí. V případě podezření na tchoře stepního máme možnost určení druhu ověřit analýzou DNA.

Kontakty na nás:

731 407 839 – Václav Beran – severní Čechy
724 706 806 – Tereza Mináriková – střední Čechy
606 598 903 – Kateřina Poledníková – jižní Morava a jiné oblasti

Jménem tchořů a řešitelů projektu mnohokrát děkujeme.

Identifikace našich druhů tchořů (pdf; 621 KB)

T. Mináriková: Tchoř stepní (Mustela eversmannii): co o něm vlastně víme? Bulletin Vydra 15/2012 - pdf 1,1 MB

zpět