intranet
cz en

Setkání s bobrem

obrázek

autor: Tereza Mináriková

Během terénních prací na Labi v úseku mezi Děčínem a státní hranicí se nám podařilo nádherné pozorování: bobr evropský (Castor fiber) v celé své kráse (viz. obrázek).

Tento 30 kg vodní hlodavec obývá v současnosti mj. právě oblast dolního Polabí, kde se vyskytuje velmi vzácná a geneticky unikátní forma tzv. “labského bobra”. Jedná se o u nás jedinou oblast s autochtonním poddruhem Castor fiber albicus (vice např. na stránkách CZU)


obrázek

autor: Tereza Mináriková

Bobr se živí pouze rostlinnou potravou – v oblibě má zejména mladé vrby a topoly - ale nepohrdne téměř žádnou rostlinou na říčním břehu. Je to proslulý stavitel hrází, hradů a polohradů. Na velkých řekách, kde přehražení celého toku není možné, dává přednost norám, které si vyhrabe ve břehu a “vylepší je” střechou z klacků a trávy (viz. obrázek).

Během pozorování se bobr usadil blízko své nory a začal hlasitě ohlodávat mladé vrbové výhonky. Nevadila mu naše přítomnost ani objektiv fotoaparátu, vyrušit se nechal až po čase mohutným troubením přívozu Hřensko-Schona. Na lidi byl evidentně zvyklý.

zpět